Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terária

1. 3. 2008

TERÁRIA
VELIKOST TERÁRIA
Sklípkani se z pravidla chovají v oddělených teráriích,jejichž zařízení většinou závisí na požadavcích toho či onoho chovaného druhu.
Pozor!:Od vlastní stavby terária odrazuji.V současné době už je v obchodech dostatek terárií vhodných i pro pavouky.
ROZMĚRY
Spodní plocha terária pro sklípkany by měla být nanejvýš rozměry 50 cm délky x 30 cm šířky.Jako minimální jsou pro dospělé zvíře rozměry 30 x 20 cm.Minimální výšku doporučuji 30 cm,s vyjímkou určitých stromových druhů
Pozor!:Při pádu z větší výšky může zadeček pavouka prasknout a na následky zranění může pavouk zahynout.
UMÍSTĚNÍ TERÁRIA
Sklípkani jsou večerní a noční zvířata,která se v přírodě skrývají před přímími slunečními paprsky.
Důležité:Terárium umístěte jen na místě chráněném před sluncem.V žádném případě ne na okení parapet,neboťtam se může rychle zahřát na teploty,jež jsou pro zvíže smrtelné.Teplota nad 35°C je pro sklípkany kritická.tehdy začínají vysychat a přehřívají se.Sklípkaní terárium by nemělo ani v létě umístěno do venkovního prostoru.Za prvé existuje nebezpečí přehřátí,za druhé mohou být relativně lehká terária převrhnuta a zničena domácími zvířaty nebo dětmi.A náhlé volného pavouka budete v přírodě hledat s těží.
BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ
Kousnutí pavouka je velmi bolestivé a může navíc u alergiků vivolat životu nebezpečnou reakci.Proto musí být terárium umístěno mimo dosah neoprávněných osob.
ZÁMKY NA TERÁRIA
Je možné připevnit na jednotlivé desky nádrže,jejíž posuvné tabule se otevírají vodorovně.
K ZABEZPEČÍ VÍCE
NÁDRŽÍ
Poslouží uzamykatelné skleněné vitríny z obchodů s nábytkem.
Nejjistější umístění vašich chovanců bude v odděleném,zamykatelném prostoru.
TECHNICKÉ VYBAVENÍ
Vytápění:Sklípkani coby noční živočichové sice nepotřebují osvětlení,ale vyžadují teplo.K vytápění terária je vhodné nejlépe"akvarijní osvětlení"z obchodů.Stínítko světla se průsvitnou stranou otočí směrem k zadní stěně terária.Podle okolní teploty se lampa opatří 15W nebo 25W žárovkou(v chladnějších místnostech jako na chodbách a v prědsíních nebo ve sklepech25W,ve vytápěných místnostech 15W).
Doba vytápění by měla trvat 8-10 hodin.Přívod proudu vychází ze síťové zástrčky,proto by se v blískosti terária měla nacházet zásuvka.
RADA
Pokud průsvitnou stranu přelepíte červenou f
ólií,můžete nechat světlo zapnuté i v nočních hodinách.Sklípkani dlouhovlné červené světlo neregistrují?zvířata proto můžete pozorovat i v době jejich aktivity,aniž byste je rušili.
ČASOVÉ SPÍNACÍ HODINY:V obchodech běžné časové spínací hodiny,které se jednoduše připojí do zásuvky a nastaví podle návodu k použití,umožní pravidelné zapínání a vypínání topení.Pravidelnéa postačující vytápění terária bude zajištěno i v době vaší nepřítomnosti.
KONTROLA KLIMATU
Kombinovaný,kvůli přesnosti nejlépe digitální hydroteploměr umožňuje současnou kontrolu teploty a vlhkosti v teráriu.Tentoměřící přístroj,kterýrovněž obdržíte v obchodech,nepřipevňuje napevno,ale vždy se vkládá na dva až tři dny do terária,aby odečítal teplotu a vlhkost.Ttaké ve velkých teráriích se tímto způsobem kontrolují hodnoty střídavě v jednotlivých nádržích.
RADA Hydroteplomery jsou nabízenytaké s vnějšími kontrolními čidly.Tak je možné bez problémů měřit i teplotu uvnitř nory.
Ktrvalé kontrole teploty v každé nádrži můžete použít i běžný akvarijní teploměr.
Důležité
:Elektrické přístoje musí být vždy homologovány.
SESTAVA VÍCE TERÁRIÍ
Vzhledem k malým prostorovým nárokům sklípkanů je možné umístit větší počet terárií na poměrně malém místě.Tak jsou jednotlivá zvířata chována ve stejně velkých oddělených nádržích,které jsou vhodně uzpůsobeny s přihlédnutím k jejich životním potřebám.Libovolný počet nádrží je možné seřadit vedle sebe na poličce a vybavit odpovídající technikou.
VYTÁPĚNÍ
Každá jednotlivá řada terárií bude vytápěna procházejícími zářivkami ve speciální objímce(obchody).Potřebný výkon závisí rovněž v tomto případě na okolní teplotě.
Z estetických důvodů můžete zářivky ukrýt za vhodná stínítka,která si zhotovíte asi z 5 mm silné překližky a přišroubujte na poličku.Vzdálenost mezi dvěma řadami terárií má být 10-15 cm.
RADA Aby bylo možné pozorovat sklípkany v době,kdy jsou aktivní,tedy v noci,kupte si červeně zbarvené zářivky.
KARANTÉNNÍ TERÁRIUM

Karanténní terárium slouží k tomu, aby nový chovanec mohl být sledován, zda nevykazuje příznaky nemoci,a také k určitému setrvání a ochraně ostatních sklípkanů před případnou nákazou.Sklípkani coby samotáři nepřijdou z pravidla do styku s jinými sklípkany.Jestliže jste si opatřili nového jedince za účelem odchovu, měli by ste ho nejdříve důkladně pozorovat v karanténním teráiu.Pokud nemá sklípkan po dvou až třech týdnech žádné příznaky nemoci, může být umístěn do "normálního"terária.Je-li poté připraven k páření,může být bez nebezpečí dán do terária k partnerovi.
ZAŘÍZENÍ
KARANTÉNÍHO TERÁRIA
Dno pokrýt suchou hrabankou nebo pískem,který obsahuje jíl-podle životního způsobu onoho či toho druhu.
napájecí nádržka(stále plná!!!)

Žádná možnost úkrytu-dobrá přehlednost terária je důležitá.
TERÁRIUM PRO
PÁŘENÍ
Mnohé druhy sklípkanů jsou v době páření mírumilovné, takže můžete samečky bez potíží umístit k samičkám.Pokud jsou však pavouci agresivní nebo sameček nejí zcela ještě přichystán k páření, je lépe ponechat zvířata nejprve v "pářicím" teráriu.
ZAŘÍZENÍ TERÁRIA
PRO PÁŘENÍ
K toluto ůčelu je vhodné terárium o rozměrech šířka 50cm x hloubka 30cm x výška 30cm.Vybavení by mělo odpovídat životním podmínkám sklípkanů,které chováte.Uprostřed je nádrž rozdělena na polovinu.Vyplňte proto rámeček z tenkých lišt menším pletivem a upevněte jej doprostřed terária.Takto mohou samečkové nerušeně přijímat pachy samiček.Začnou-li zvířata projevovat připravenost k páření, je možné dělící síťku odstranit. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář